W grudniu polecamy jabłka odmiany Rubin. Odmiana wyhodowana jeszcze w Czechosłowacji, w latach 60-tych, jest słodka, deserowa odmiana, o dużych owocach. Jest trudna w uprawie i przez to rzadko spotykana w sklepach. Istnieje mutacja Bohemia, lepiej wybarwiona, ale o podobnym smaku. Rubin jest ceniony przez starszych konsumentów, preferujących słodsze jabłka.
W ramach promocji odmian, w grudniu rekomendowana jest czeska odmiana jabłek – Rubin. Wyhodowana w latach 60-tych z krzyżowania Lorda Lamberta i Goldena Delicious. Trafiła do Polski trafiła w latach 80., a tak naprawdę 90. i bardzo zainteresowała sadowników, a jeszcze bardziej konsumentów. Ponieważ jest to odmiana wybitnie deserowa, w zasadzie uprawiana tylko w tej części Europy. Nie znajdziecie je państwo na zachodzie, ani na wschodzie.
Rubin jest wybitnie deserowy, o dużych, słodkich jabłkach z żółtym miąższem, jednak nie zdobył takiej popularności jak Szampion, ponieważ jest trudniejszy w uprawie. Jest rzadko spotykany w supermarketach, a jego duży rozmiar może być uznawany za wadę.
Najbardziej znaną mutacją Rubina jest Bohemia. Jest lepie wybarwiona, ale smak podobny. Rubin jest wrażliwy na gorzką zgniliznę, dlatego trzeba unikać jedzenia zgniłych owoców.
Goście prezentacji mieli okazję spróbować starożytnej odmiany Winter Banana. Jej smak przypomina dojrzałe banany. Rubin jest ceniony przez starszych konsumentów, którzy preferują słodsze i miękkie jabłka, idealne na święta.
Rubin polecany jest jako odmiana grudnia. Prezentował dr Tomasz Lipa, Zakład Sadownictwa, Szkółkarstwa i Enologii UP w Lublinie, przewodniczący Towarzystwa Rozwoju Sadów Karłowych.
#Fundusze Promocji
#1jabłko #1jabłkoDzinnie
#KupujŚwiadomie #ProduktPolski
Opracowanie w ramach realizacji przez Towarzystwo Rozwoju Sadów Karłowych zadania „Jedno jabłko dziennie”.
Projekt realizowany jest pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kontakt: