Niniejszy dokument stanowi zbiór szczegółowych wytycznych dotyczących bicia rekordu Polski w wybranej kategorii i powinien być podany do wiadomości wszystkich osób biorących udział w wydarzeniu.
Wszystkie przedstawione poniżej szczegółowe wytyczne dotyczące rekordu muszą zostać spełnione. W przypadku naruszenia tego regulaminu, podjęta próba bicia rekordu zostanie zdyskwalifikowana bez prawa do odwoływania się.
Należy mieć na uwadze, że żaden z dokumentów otrzymanych od Biura Rekordów nie stanowi o zasadach bezpieczeństwa, które należy zapewnić uczestnikom bicia rekordu. Za bezpieczeństwo osób znajdujących się na terenie, na którym odbywa się wydarzenie, w tym zarówno osób tworzących obraz, jak i gości oraz widzów odpowiada w całości organizator imprezy.
NAJWIĘCEJ OSÓB JEDZĄCYCH JABŁKA W SZTAFECIE
DEFINICJA REKORDU
Rekord dotyczy największej sztafety w jedzeniu jabłek.
Niniejsze wytyczne dotyczą rekordu, w którym jak największa liczba kolejnych osób w całości zje jabłko.
Rekord zostanie przyznany na podstawie liczby osób, które kolejno po sobie zjedzą przygotowane wcześniej jabłko lub jego fragment w wyznaczonym dla siebie czasie.
Minimalny wynik do przyznania rekordu w tej kategorii to: 100 osób.
WYTYCZNE DLA KATEGORII „NAJWIĘCEJ OSÓB JEDZĄCYCH JABŁKA W SZTAFECIE”
- Jeden uczestnik może brać udział w próbie tylko raz. Weryfikowanie tego warunku należy do niezależnych świadków oraz sędziego z Biura Rekordów.
- Ilość uczestników mogących wziąć udział w próbie jest nieograniczona.
- Uczestnicy muszą jeść jabłka kolejno po sobie tak, aby zachować ciągłość sztafety. Zanim drugi uczestnik rozpocznie jedzenie jabłka, pierwszy musi je zakończyć.
- Za zjedzenie jabłka uznaje się zjedzenie całości przygotowanej porcji, włącznie z połknięciem.
- Do sztafety będzie liczona tylko jedna osoba w danym czasie. Jeśli kilka osób będzie jadło jabłko jednocześnie, dodatkowe osoby nie będą liczone do wyniku rekordu.
- Próba rekordu będzie zaliczona tylko dla sztafety odbywającej się przy określonym i ustalonym wcześniej stanowisku, do którego należy umożliwić dostęp sędziemu oraz świadkom.
- W ramach próby każdy uczestnik musi zjeść w całości przygotowaną porcję. Porcja nie musi składać się z całego jabłka, jednak każdy z uczestników powinien otrzymać chociaż ćwiartkę jabłka.
- Każdy z uczestników musi zjeść przygotowany kawałek jabłka w maksymalnie 2 minuty. Weryfikowanie tego warunku należy do niezależnych świadków lub obecnego na miejscu sędziego Biura Rekordów. Każdy, kto nie zdoła zjeść swojej porcji jabłka w tym czasie, zostanie zdyskwalifikowany a próba zakończona. Powyższa selekcja musi zostać przeprowadzona, aby rekord jasno dotyczył sztafety.
- Jabłkami nie można się dzielić ani pomagać sobie nawzajem w ich jedzeniu.
- Biuro Rekordów nie zezwala na szybsze rozpoczęcie jedzenia jabłka. Będą liczone tylko te osoby, które rozpoczną jedzenie swojej porcji przy określonym stanowisku oraz dopiero wtedy, kiedy poprzednia osoba w sztafecie jedzenie zakończy.
- Rozpoczęcie oraz zakończenie sztafety należy obwieścić głośnym sygnałem rozpoznawalnym przez wszystkich uczestników. Czas powinny odmierzać dwie osoby, doświadczone w obszarze sportu, na przykład trenerzy lokalnych klubów sportowych lub przybyły na wydarzenie reprezentant Biura Rekordów.
- Niniejszy rekord nie przewiduje występowania przerw pomiędzy uczestnikami. Sztafeta musi się odbywać płynnie. Każde jej zatrzymanie będzie skutkowało przerwaniem próby oraz uznania naliczonego do tego momentu wyniku. W sytuacji kiedy zostaną naruszone również inne wytyczne – nawet anulacją próby. Jeśli osiągnięty wynik będzie niewystarczający aby spełnić wymagane minimum, próba zostanie uznana za nieudaną.
- Muszą zostać zachowane wszystkie przepisy dotyczące bezpieczeństwa żywności, higieny i inne regulacje prawne dotyczące pracy z żywnością. Jabłka muszą zostać umyte przed ich rozdaniem oraz pokrojone i udostępnione uczestnikom w higieniczny sposób.
- Biuro Rekordów nie określa minimalnego wieku uczestników, jednak do wyniku będą liczone tylko te osoby, które będą w stanie świadomie uczestniczyć w rekordzie oraz spełnić niniejsze wytyczne.
- Decyzję w sprawie przedwczesnego zakończenia sztafety podejmuje obecny na miejscu sędzia Biura Rekordów w sytuacji, kiedy któraś z wytycznych nie zostanie spełniona. Próbę można jednorazowo wznowić, jednak zliczanie wyniku należy rozpocząć od początku.
OGÓLNE WYTYCZNE DOTYCZĄCE IMPREZ MASOWYCH
- Próba pobicia rekordu musi odbyć się w jednym miejscu – na przykład w sali gimnastycznej, placówce oświatowej, sali konferencyjnej, sali wystawowej, innym miejscu publicznym lub na zewnątrz.
- Wszystkie próby pobicia rekordu muszą odbywać się na ograniczonym obszarze, z wyraźnie oznaczonym wejściem i wyjściem. Próby odbywające się na zewnątrz lub innym obszarze powinny być ogrodzone, na przykład barierkami lub taśmą.
- Do zadań organizatora należy dopilnowanie ciągłości sztafety.
- Każdy z uczestników znajdujących się na ogrodzonym terenie powinien w pełni i najlepiej jak potrafi uczestniczyć w pobijaniu rekordu. Weryfikowanie tego warunku należy do niezależnego obserwatora lub przybyłego na wydarzenie reprezentanta Biura Rekordów.
- Teren bicia rekordu musi być odpowiednio odgrodzony a obserwatorzy nie mogą znajdować się w bezpośredniej odległości od żywności. Warunek ten umotywowany jest bezpieczeństwem, higieną oraz swobodą pracy. Należy wyznaczyć obszar dla wolnych obserwatorów tak, aby nie wchodzili oni na teren próby, np. trybuny, obszar wokół placu bicia rekordu lub inne miejsce.
LICZENIE UCZESTNIKÓW
- Uczestnicy muszą być wpuszczani jednym wejściem aby zachować dobrą organizację sztafety. Biuro Rekordów sugeruje aby organizatorzy sprawowali pieczę nad porządkiem odbywania sztafety.
- Przejście musi być na tyle wąskie, aby uniemożliwić wchodzenie więcej niż jednej osoby na raz – musi powstać wąskie gardło.
- Do wyniku próby powinni być liczeni tylko aktywnie uczestniczący. Jeśli wśród dorosłych są dzieci, mogą być liczone tylko wtedy, kiedy są w stanie świadomie i samodzielnie uczestniczyć w rekordzie. Jeśli wchodzą na teren z opiekunami i nie są w stanie świadomie uczestniczyć w próbie – nie należy dodawać ich do wyniku. Spełnienie wytycznych sztafety jest wymagane niezależnie od wieku uczestników.
- Na teren bicia rekordu wchodzą tylko uczestnicy próby! Do organizatorów należy wydzielenie miejsca dla widzów wydarzenia tak, aby osoby nie biorące udziału w wydarzeniu nie były liczone oraz nie były mylone z uczestnikami!
- Dozwolonymi sposobami liczenia kolejnych uczestników sztafety są: kliker lub aplikacja do liczenia, ponumerowane opaski lub inne elementy z numerem porządkowym, lista obecności, bramki liczące, lista skreślana. Zachęcamy do użycia podwójnej metody liczenia. Warto skonsultować z Biurem Rekordów wybraną metodę liczenia.
- Każdy uczestnik powinien otrzymać jabłko po dotarciu na stanowisko bicia rekordu. Będą liczone tylko te osoby, które otrzymają spełniające warunki porcje.
REJSTRACJA
- Próba ustanowienia rekordu jest rejestrowana.
- Udział w próbie oznacza zgodę na publikację wizerunku. Zgoda jest bezterminowa, nieodpłatna. Pozwala na wielokrotne (nieograniczone ilościowo, czasowo i terytorialnie) korzystanie z wizerunku w celach promocji podobnych wydarzeń i konsumpcji jabłek.
- Każdy z uczestników zobowiązuję się, iż nie cofnie zezwolenia i upoważnienia udzielonego organizatorom i nie będę dochodzić ochrony dóbr osobistych z tego tytułu.
ŚWIADKOWIE
- Jeśli na wydarzeniu konieczni będą dodatkowi świadkowie, powinni oni zostać przeszkoleni przez sędziego przed wydarzeniem.
- Do zadań organizatora należy zapewnienie dostępności świadków oraz dostępności odpowiedniego miejsca do ich przeszkolenia.
- Świadek podczas liczenia uczestników pełni zadania sędziego. Jego rolą jest zapoznanie się z wytycznymi i potwierdzenie wyniku osiągniętego podczas liczenia uczestników biorących udział w próbie.
- Świadek powinien potwierdzić, że każdy biorący udział w próbie spełnia niniejsze wytyczne. Osoby nieprzestrzegające wytycznych zostają odnotowane i odjęte od końcowego wyniku.
- Osoby występujące w roli świadków nie mogą należeć do organizacji, która próbuje pobić rekord.
- Końcowy wynik próby musi zostać potwierdzony zeznaniami wszystkich obecnych niezależnych świadków. Ich zeznania mogą się nieznacznie różnić, ponieważ ocena powinna być subiektywna. Nie powinni ze sobą konsultować wyniku.
- Po zakończonym liczeniu, świadek musi przedstawić wynik obecnemu na miejscu sędziemu.
- Osoby występujące w roli świadków nie są uczestnikami próby i nie uwzględnia się ich w końcowym wyniku.
#Fundusze Promocji
#1jabłko 🍎 #1jabłkoDziennie
#1jabłko 🍎 #1jabłkoDziennie
Źródło: INSPIRE smarter branding
Opracowanie w ramach realizacji przez TRSK zadania „Jedno jabłko dziennie”.
Projekt jest realizowany pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Kontakt: