Wśród gatunków listopada Kantar Polska wymienia jabłka, gruszki i śliwki. Popularności jabłka nie różnicowała płeć, przynależność pokoleniowa, dochody i sytuacja zawodowa. Wśród owoców jagodowych zwraca uwagę konsumpcja truskawek. Jadł je w listopadzie już co piąty Polak (22%) 7,1 mln.
Celem realizacji projektu „Core Team” jest wzrost spożycia owoców, warzyw i ich przetworów, w wyniku stałej edukacji konsumentów.
Konsumpcja owoców w listopadzie
- Wykształcenie. Istotnie częściej po jabłko, sięgały osoby z wykształceniem średnim (89%) i wyższym (88%) niż z zasadniczym (80%). Wśród osób z wykształceniem najniższym - podstawowe/gimnazjalne, spożycie jabłka uzyskało wynik 87%.
- Wielkość miejscowości. Istotnie częściej po jabłko, sięgały osoby z: miast od 100 do 490 tys m. (89%), miast do 19 tys mi. (88%), wsi (87%) czy miast od 20 – 99 tys m. (86%), niż z największych aglomeracji – miast pow. 500 tys m. (76%).
- Region. Istotnie częściej po jabłko, sięgały osoby z regionu wschodniego (91%), niż zachodniego (82%) czy północnego (80%). Wśród osób z regionu centralnego i południowego spożycie jabłka uzyskało wynik po 87%.
https://wczorajnatalerzu.pl
Źródło: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw
Badanie zrealizowano w dniach 8-14 listopad, na reprezentatywnej próbie 1015 Polaków w wieku 15 lat i więcej. Wywiady bezpośrednie w domach respondentów (CAPI).
Kantar pyta respondentów o częstotliwość spożywania 20 gatunków w ostatnim tygodniu i o spożywanie warzyw, owoców i ich przetworów podczas poszczególnych posiłków w dniu poprzedzającym badanie.
#Fundusze Promocji
Opracowanie w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw zadania „CORE TEAM - promocja konsumpcji owoców i warzyw i forum współpracy sektora, IV edycja”.
Zadanie jest realizowane pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Informacje dotyczące wykształcenia oraz miejsca zamieszkania.
Wykształcenie: Podstawowe/gimnazjalne (Niepełne podstawowe + Podstawowe /gimnazjalne) / Zasadnicze (Zasadnicze zawodowe + Średnie ogólnokształcące lub zawodowe bez matury) / Średnie (Średnie zawodowe z maturą + Średnie ogólnokształcące z maturą + Pomaturalne / policealne) / Wyższe (Wyższe inżynierskie / licencjat + Wyższe magisterskie + Doktorat / studia podyplomowe / MBA)
Regiony. Północny to województwa pomorskie, warmińsko-mazurskie i kujawsko-pomorskie. Wschodni - podlaskie, lubelskie, świętokrzyskie i podkarpackie. Zachodni - zachodniopomorskie, wielkopolskie, lubuskie, dolnośląskie i opolskie. Centralny - mazowieckie, łódzkie. Południowy – śląskie i małopolskie.